[RPG]2006 The Elder Scrolls IV: Oblivion

In jos

[RPG]2006 The Elder Scrolls IV: Oblivion

Mesaj  Pushkatu la data de Dum Oct 24, 2010 12:38 am

Puncte tari:
* Grafica excelenta
* Lume foarte detaliata
* Coloana sonora
* Calitatea unor side-quest-uri
* Foarte multe locuri de vizitat

Puncte slabe:
* Interfata
* Questul principal
* Lipsa de credibilitate a Tamrielului
* Sistemul de scalare pentru mobs si loot
* Sistem slab de dialoguri
* AI prost implementat
* Mini-game-ul de Persuasion

Detalii:
Tinand cont de asteptarile create in jurul lui Oblivion si de notele luate pana acum in review-uri, probabil ca primul lucru la care v-ati gandit atunci cand ati vazut nota de mai sus a fost “Aoleu, ce a fumat/baut asta vere, e dus de-a binelea?”. Din pacate va trebui sa va dezamagesc spunandu-va ca nu fumez si nici nu beau, asa ca nu am fost sub vreo astfel de influenta atunci cand am scris articolul de fata. Am fost ce-i drept intr-o stare de dezamagire profunda, asa cum nu mi-a mai fost dat sa patesc de foarte mult timp din cauza unui joc. Mai ales ca si eu am asteptat Oblivion cu sufletul la gura, ca orice fan RPG, de altfel.

N-o sa mai stau acum sa va tin lectia de istorie cu seria The Elder Scrolls, cand a aparut primul joc, cine sunt producatorii bla bla bla. Orice pasionat de RPG-uri trebuie sa fi auzit sau sa fi jucat pana acum cel putin un titlu din seria The Elder Scrolls, cel mai probabil Morrowind. Restul e istorie.

Ca si in Morrowind, incepi aventura ca prizonier, nestiind motivul pentru care ai fost intemnitat sau care va fi soarta ta mai departe. Ca un facut insa, dupa ce explorezi celula minuscula in care te afli, insusi Imparatul Uriel Septim isi face aparitia, urmat de trei garzi. Se pare ca toti fiii sai legitimi au fost omorati, el fiind o tinta sigura pentru misteriosii asasini. “Cu totul intamplator” intrarea in pasajul secret prin care trebuia sa scape Imparatul se afla chiar in celula in care ai fost intemnitat, asa ca azi poti considera ca e ziua ta norocoasa, fiindca ai obtinut un “Get out of jail free card”. Tot ca un facut, Imparatul te recunoaste imediat, spunandu-ti ca te-a vazut in visele sale si ca trebuie sa salvezi lumea, gasindu-l pe ultimul sau fiu si inchizand portile catre Oblivion (aka Iadul in varianta Tamriel).

Cu toate ca stiam povestea in linii mari din prezentarea jocului la E3 2005 si preview-urile aparute, nu am putut sa nu fiu dezamagit (da, o sa cititi de foarte multe ori acest cuvant in articol) de premisa de la care se pleaca si de povestea in sine. Pe scurt, dupa ce am auzit ce a avut de spus Imparatul in primele minute dupa inceperea jocului, chiar nu m-a interesat in vreun fel soarta Tamriel-ului. “Zici ca m-ai visat? Si ca eu sunt singurul care poate salva lumea, gasindu-l pe fiul tau pierdut de care nu mai stie aproape nimeni? Hmm, ok, daca zici tu, sunt flatat, ce pot spune… uite, o sa ma interesez sa vad ce pot face”. Lasand ironia si sarcasmul la o parte insa, toata ideea cu “Vai, esti ultima noastra speranta, trebuie sa ne salvezi” este deja mult prea fumata ca sa fie folosita intr-un asemenea mod neslefuit. La care se adauga si modul absolut barbar in care sunt scriptate evenimentele din poveste. De exemplu, tot la inceputul jocului, singurul motiv pentru care nu veti reusi sa-l salvati pe Imparat este acela ca producatorii va blocheaza efectiv tastele de control. Faptul ca dupa moartea lui, capitanul garzilor va lasa personajul (puscarias certificat) sa plece cu Amuleta Regilor (cel mai puternic arterfact in Imperiu) doar asa, pe ochi frumosi, deja nu mai surprinde dupa cele intamplate.

Sursa:
ComputerGames.ro

Ultima editare efectuata de catre Pushkatu in Lun Ian 03, 2011 1:37 pm, editata de 1 ori
Pushkatu
Webmaster

Data de inscriere : 23/10/2010
Varsta : 28
Localizare : Bistrita

http://acvaristica.forumer.ro

Sus In jos

Re: [RPG]2006 The Elder Scrolls IV: Oblivion

Mesaj  Pushkatu la data de Dum Oct 24, 2010 12:41 am

Fiind produs ce aceasi companie, BETHESDA, Oblivion are cam aceleasi site-uri de referinta, diferenta fiind ca jocul este mult mai popular decat predecesorul sau, cu zeci de mii de moduri disponibile.

Site-uri de interes legate de acest joc

TesNexus - Unul dintre cele mai mari site-uri dedicate acestui joc, avand si o comunitate pe masura. Puteti descarca de pe site-ul respectiv mii de moduri pentru jocul dumneavoastra. Pentru mai multe informatii, faceti click pe linkul postat mai sus.

ATENTIE: Site-ul este in limba Engleza. Pot cei care au nevoie de sfaturi legate de acest joc, de pareri, nu ezitati sa ma contactati. Va pot oferii informatii mai detaliate in legatura cu instalarea anumitor programe auxiliare(Wrye Mash) care vor facilita utilizarea modurilor.

Site-ul lor oficial Tot in limba engleza. Aici puteti gasi cele mai noi anunturi legate de seria ElderScrolls. De asemenea de aici puteti descarca si patch-urile cele mai nou pentru versiunea dumneavoastra de joc.

Forumul lor oficial O comunitate de asemenea veche si numeroasa. Aici puteti gasi numeroase informatii legate de joc.
Pushkatu
Webmaster

Sus In jos

Mesaj  Pushkatu la data de Dum Oct 24, 2010 12:48 am

Cateva poze personale si cu Oblivion. Sunt mai vechi, dar ca sa va faceti o ideea. De asemea si Oblivion contine multe moduri pe care le puteti descarca si voi de pe site-urile pe care le-am mentionat.

Pushkatu
Webmaster

Sus In jos

Mesaj  Pushkatu la data de Lun Ian 03, 2011 1:23 pm

Pentru cei interesati de acest joc si care detin varianta PC, am facut o lista(de-a lungul unui an intreg) cu cele mai bune moduri pentru acest joc. Doritori o pot downlada personal de pe acest site TESNEXUS fara a fi nevoiti sa isi faca cont. Pentru a donwlada fisiere mai mari de 2 MB, trebuie facut un cont, care e gratis, deci nu aveti nimic de pierdut, dimpotriva.
Pushkatu
Webmaster

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus